Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ve velkém případě se na všech dostupných místech dočtete, že užovka červená je velmi klidný a neagresivní had. Nezbývá s tím než souhlasit. Nicméně musíme si zde nechat malé místečko a prostor i pro ty jedince užovky, které se tomuto popisu charakteru vymikají. Tak jako se zobecňují některé povahové vlastnosti u jiných živočichů, tak je tomu i u užovky. Každá bytost je ale originál a tak je tomu i u užovky. Nelze tedy říci, že když si rodiče nechávají libit první poslední, že i jejich mláďata budou taková. Každý může na stejný podnět reagovat naprosto odlišně a tak je třeba k tomuto přistupovat.

Ačkoli mnou chované guttaty jsou skutečně "mazlíci" na internetu jsem nejednou objevil inzerát, kdy se daný chovatel snažil zbavit užovky pro její agresivitu. Nemohu tedy popsat, jak jsem se k této problematice stavěl já osobně, ale mohu pouze svými slovy publikovat to, co jsem se dočetl.

Jediným principem jak "donutit" užovku, aby si na Vás zvykla, je co nejčastěji ji vytahovat z terária. Nemám tím na mysli, co 2 hodiny, ale ze začátku 2-3x denně a aspoň půl hodinky si  ji nechat prolézat mezi prsty, na rukách atd. Had si zvykne na Váš pach a když zjistí, že mu nehrozí ve Vašich dlaních nebezpečí, přestane vůči Vám dělat výpady. Také se ale může stát, že had začne dělat výpady už při otevření dvířek terária (stáhne se a první třetinu těla zkroutí jakoby do tvaru písmene S a může také syčet, čímž se Vás snaží zastrašit) a o braní do rukou není ani řeč. V případě, že se jedná skutečně o takto vystrašené (nemusí to hned znamenat, že je to agresivní jedinec) mládě, překonejte strach a háďátko vytáhněte, kousnutí Vám nehrozí, jedná se spíše o takové malé dlubnutí tlamou. Dávajte však pozor, protože se Vám mládě bude snažit z rukou uprchnout. Držte jej pevně, ne však silně, aby jste mu neublžili a nechte jej, aby se ve Vaši dlani sklidnilo. Jedná-li se o většího jedince, vkládáme do terária ze začátku pouze ruku, kterou dáváme blíž a blíž, tak, aby si užovka zvykla na Váš pach. Nicméně donekonečna tohle opakovat nejde a bude-li had syčet a stáčet se do obranné pozice vždy, když před něj dáte ruku, nezbyde Vám po čase se osmělit a hada tak jako tak uchopit. Snažte se o to jej uchopit za hlavou, nebo aspoň v první 1/3 těla...Máte-li strach z kousnutí, můžete si vzít nějaké kožené rukavice, ale ne příliš hrubé, tak, aby jste neztratili cit v rukách.

Kousnutí - jsem "prodělal" u malého měsíc a půl starého crimsona a nutno říct, že nejde vůbec o nic bolestivého. Taková tkanička má strašně malé zoubky a bylo to jako kdyby mne jemně škrábal smirkový papír. Kousnutí dospělým jedincem Vám spustí krev, avšak jsou to pouze kapiláry krve, žádné vykrvácení Vám rozhodně nehrozí :o)). Když zachováte klidnou hlavu, had se Vás za chvíli pustí sám a v případě, že si Vás bude "vychutnávat":o)) a ne a ne Vás pustit, nesnažte se jej násilím odstranit, jelikož se Vám ty zoubky budou zarývat hlouběji...

Druhým faktorem, kdy užovka může kousnout je samotné zacházení s ní. Měli bychom se tedy vyvarovat prudkých pohybů, které může považovt za útok na ní a jakéhokoliv silného stisknutí. Užovka by nám skutečně měla v ruce volně prolézat, popřípadě ji pomalu podebíráme. Nesnažíme se ji ani příliš vytahovat v období zakalení, kdy ztrácí vidění a může Vás brát jako potencionálního nepřítele.

Dalším, v pořadí třetím faktorem je moment, kdy budete krmit. Je spousta chovatelů, kteří krmí "z ruky" (kořist drží za ocas) a výpad může být natolik rychlý a někdy i nepřesný, že místo uchycení kořisti, ucítíte píchnutí v prstu :o)). Tím nechci říct - takto nekrmte - tím chci říct, že pach Vaši ruky a kořisti je naprosto odlišný. Vzhledem k tomu, že užovka nejde po Vaši ruce, ale kořisti a tyto pachy velmi dobře rozezná, neměli by jste nikdy dopustit, aby Vám na rukou zůstal právě pach kořisti, kdykoliv budete chtít užovku vzít. Stačí opláchnutí mýdlem, čímž předejdete této začátečnické chybě..

Je nutné si ale uvědomit, že se mohou vyskytnout i jedinci, kteří zůstavají po celou dobu chovu agresivní a jakékoliv ochočování se nedaří. V tomto případě nám nezbyde než si na tuto skutečnost zvyknout, nebo potom hada darovat či prodat do rukou chovatele, kterému tato skutečnost nevadí. Užovka by si však pravidelným braním do rukou měla brzy zvyknout a také se zklidnit a na svého majitele tak přestat útočit.

 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA