Jdi na obsah Jdi na menu
 


To jak často krmit a krmení vůbec je jedním z nejožehavějších témat. Je třeba znovu říct, že budu popisovat pouze můj způsob krmení, který jsem si vyzkoušel a zároveň se mi osvědčuje a může být od jiných naprosto odlišný. Nelze proto říci krmte přesně tak, jako já. Mezi mými kamarády, kteří také chovají užovku červenou, je velký rozdíl v apetitu jednotlivých hadů i když jsou zhruba stejně staří - a v neposlední řadě je třeba si uvědomit rozdíl mezi krmením dospělého a mladého jedince. Já mám zatím odzkoušený pouze způsob krmení mladých jedinců.

3.1.07 jsem si koupil rozkrmené mládě ve dvou měsících stáří, kdy požíralo 1x týdně (pátek) jednodenní, max. dvoudenní myší holátko. To se mi následně podařilo zopakovat ještě jednou, ale pak si had nevzal (blížil se svlek na který jsem nebyl připraven) a já z toho byl více než nervózní a oběvily se také pochyby, zda-li jsem nekoupil nemocného jedince atd. Po onom svleku jsem měl zase jiný velký problém -a to sehnat takto mladé hole - vzhledem ke svým začátkům jsem pro svou nervozitu koupil asi 5 denní lehce osrstěné holátko. Při pohledu na toto holátko a na hadičku v teráriu jsem měl obavy z toho, zda-li tento hádeček toho macka pozře. Při předložení užovka zaútočila a i když ji to trvalo poměrně dlouho, než co jsem doposud viděl a zažil, s menší (větší) námahou holátko snědla. Od této chvíle jsem pak nastoupil na cyklus krmení dvěmi holátky najednou co týden v 4 týdenním cyklu. Po tomto zpravidla dochází k zakalení a svleku, což trvá 10 - 14 dní, kdy má had malou hladovku a pak 4 týdení cyklus opakuji. Postupem času již ale nedávám takto mladá holátka, ale lehce osrstěná, vše dle velikosti hada.

To jak často krmíte v budoucnu ovlivní zdraví Vašeho hada. Budete-li hada překrmovat (jednou jsem se na nějakém chatu setkal s "bláznem" co svého hada krmil vždy, když se vykadil tedy asi co 4-5dnů!?!), zkrátíte jeho délku života nebo mu můžete způsobit zažívací problémy, které mohou znovu vést k samotnému úhynu hada. Proto je třeba si dávat pozor na krmení, jelikož nejednou se stalo, že z radosti, že had bez problémů příjmá potravu se had překrmil a došlo k problémům. Překrmováním dochází ale i k dalším problémům jako je obezita hada, předčasný a rychlý růst, což dle mého není naprosto ideální, ale je to můj názor a ne každý se s ním může ztotožnit.

Protože v současné chvíli předkládám své nejstarší užovce myši, mám tu vzácnou radu pro ty, kdo si kupují odrostlejšího hada. Budete-li již krmit dospělými živými hlodavci, nikdy tyto hlodavce nenechávejte v teráriu déle než 1 hodinu, jestliže si je Váš had do této doby neveme! Z neškodného hlodavce se může stát velmi podrážděný kousavý "agresor", a Vašeho hada může velmi ošklivě poranit, což v těch nejhorších případech vede i k samotnému úhynu.

Opačným problémem překrmování je "nežravost" hada (ale o tom jinde).

 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA