Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co říci k páření... :o))

Každopádně bych na začátku rád podotkl, že je třeba mít k páření dospělé (adultní) užovky. Já osobně nepářím samičky mladší dvou let a menší délky než 100 cm. Jednak z toho důvodu, že čím menší a mladší, tím větší riziko zadržení vajec a možného úhynu, ale také tím, že tak následně můžete zastavit vývoj užovky. Ono taky čím delší, tím kvalitnější a početnější snůžka. Co se týče samců, zde už netřeba tak razantně dodržovat délku, nicméně řekněme od těch 90 cm, tak aby bylo i samcovo sperma kvalitní.

Jako stimul k úspěšnějšímu páření doporučuji před tímto aktem užovky zazimovat. Po jejich odzimování můžete užovky k sobě klidně připustit a čekat co se bude dít. Jsou tací chovatelé, kteří samce připustí k samici pouze večer po narosení terária na 1-2 hodinky a po aktu je odeberou a následně to opakují každý večer po dobu řekněme 7 dní. Jde o to, že samice vydává pach, kterým samce vábí a kdyby byl samec u samice déle, mohl by si na tento pach zvyknout a následně ztratit o samici zájem.

I přes to co jsem výše uvedl,  dávám po odzimování samce k samici nastálo. Nikdy se mi nestalo, že by samec o samičku jevil zájem pouze jeden den (večer), ale naopak páření (kopulace) probíhala i přes den, či noc několikrát a opakovaně za sebou. Samotnému páření mohou předcházet jakési námluvy, kdy se samec snaží dostat samici na záda a trhavými a škubavými pohyby se ji snaží naznačit, že je připraven. Samička to však nemusí hned respektovat a tak může samci v teráriu utíkat. Proto můžete sledovat nahánění po teráriu, nebo také slyšet velmi hlasitý rámus v teráriu. V momentě kdy je samice svolná, nadzvedne samec svým ocasem ocas samičce a pronikne svým hemipenisem do samiččiny kloaky. Samotné páření může trvat i hodinu, kdy užovky jakoby vedle sebe jen leží. V této chvíli doporučuji užovky ničím zbytečně nerušit.

Velmi důležité také je, nekrmit v období páření samce. Hlavně z toho důvodu, že by pak v důsledku trávení kořisti jen ležel a odpočíval a o samici nejevil zájem. Velmi často se také v tomto období objevuje nechuť samce ulovit jakoukoliv kořist a může se to protáhnout i na 4 měsíce. Je to z toho důvodu, že pak má neustále chuť se pářit a potrava jej nezajímá. Samice po napáření zpravidla ještě 1-2 týdny loví, ale pak většina samic ztrácí do vykladení snůžky zájem o předkládanou potravu. Takže netřeba mít strach, že had přestal jíst.

Po napáření samička naklade v rozmezí 30-45 dnů snůžku čítající dle velikosti samice 8-25 vajec. Vejce je třeba umístit do inkubátoru, kde se po cca 60-90 dnech (dle teploty v inkubátoru) líhnout mladé užovky.

 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA