Jdi na obsah Jdi na menu
 


V životě každého hada je velmi důležité, do jakého prostředí jej umístíte. Je mnoho možností, ať už od akvárií předělaných na terária po různé chovné fauna boxy (plastové krabice) po samotná terária. Každý chovatel má zkušenost s něčím jiným a každý chovatel si bude chválit to své. Já jsem si nechal na zakázku vyrobit terárium o rozměrech 80x40x40cm (délka x výška x hloubka) s posuvnými dvířky a větráním ze spodní a vrchní strany za 1 400,- Kč, což je pro dospělého hada ideální velikost. Na druhou stranu jsem do něj hned ze začátku umístil svou užovku a hledat ji v takovém prostoru bylo někdy docela dost zajímavé :o). Proto klidně můžete pro menšího hada přechodně použít i terárium menších rozměrů.

Samotná terária by měla mít větrání a to min. na horní straně. Jde o to, že terárium musíte něčím vytápět a tento teplý vzduch stoupá nahoru. V momentě, kdy teplo nemůže přirozenou cestou odcházet z terária ven, začne se kumulovat po celém teráriu a to není pro hada nic příjemného i z hlediska čerstvého vzduchu. Zkuste si sami sedět v sauně celý den...já jsem navíc zvolil větrání i na spodní straně pod šoupacímí dvířky a to čistě z praktického důvodu. Tímto větráním mi do terária proudí čerstvý vzduch a tím vrchním mi odchází vzduch "starý" a teplý. Navíc tato cirkulace zabraňuje tvorbě plísní apd.  Jsou ale i jiné možnosti větrání, vše záleží na dispozičním řešení konkréného terária dle místa uložení, tedy po bocích, zadních stěnách apd. Je ale třeba také dávat pozor aby terárium nestálo v místě, kde se tvoří a dělá průvan, jelikož na ten jsou hadi velmi citliví.

Dalším důležitým faktorem je aby terárium co nejvíce napodobilo přirozené prostředí hada. Vzhledem k tomu, že je spousta hadů, dělí se terária dle biotopů. My ale máme a chceme užovku červenou a proto budu psát o tzv. teráriu mírného pásma. Co to tedy obnáší? V tomto teráriu by se měla udržovat přes den konstantní teplota mezi 24 - 28°C a přes noc by neměla klesat pod 22°C a měla by se rosit jednou denně. To jestli se rozhodnete rosit večer nebo ráno je už čistě na Vás. V samotné zimě se teplota postupně snižuje a samotný had by se měl zazimovat, ale o tom někdy a někde jinde.

Závěrem je třeba dodat, že by se samotné terárium mělo čas od času vyčistit (nejenom vyměnit substrát). K tomu je potřeba vyjmout  z terária všechno zařízení a terárium celé vydesinfikovat. Co použijete je čistě na Vás, je ale potřeba dávat pozor, aby ony desinfekce neškodily samotným hadům. Můj kamarád za dobu co svého hada chová nedesinfikoval, pouze důkladně omýval mýdlovou vodou. Já osobně jsem použil naředěný roztok Sava, důkladně jsem vše vymyl a nechal ještě jeden den vyvětrat. Teprve potom jsem do terária umístil hada. Nicméně na trhu je těchto prostředků celá řada, stačí si jen vybrat.

Jste-li někdo z okolí Ostravy a sháníte pro svou první užovku terárium, není problém se domluvit a terárium na zakázku pro Vás vyrobit...

 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA