Jdi na obsah Jdi na menu
 


Posíláte mi mnoho dotazů, které se týkají tvorby a stavby pozadí a tak jsem se rozhodl tady uvést, jakým způsobem jsem já tvořil svá pozadí do terárií.

Když jsem si pořídil své první terárium, a postavil si jej na skříň do obýváku, přišlo mi jenom jako kus skleněné "nádoby" a neplnilo mou představu o tom, jak by mělo vypadat a také zapadnout do inetriéru obývacího pokoje. Po projití dostupných materiálů na internetu jsem se rozhodl pro stavbu pozadí z polystyrénu.

Co budete potřebovat? Polystyrén, pájku (horkovzdušnou pistoli, ředidlo), štětec, lepidlo na dlažbu, balakryl různé barvy, silikon

Jakmile si zakoupíte v nějakém větším obchodě (OBI, BAUMAX, BAUHAUS) polystyrén patřičné tloušťky (já jsem volil 6-7cm) a přinesete si jej domů, musíte si polystyrén nařezat na danou velikost zadní stěny terária (případně i boční). Pak si fixou vyznačíte budoucí palandy, skalky, převisy atd. a pustíte se do díla. Já využívám pájky, je to asi pracnější než pistole a ředidlo, ale myslím, že přesnější. Postupně pájkou vykrajuji prostory, kde nic nebude. Postup s pistolí myslím vysvětlovat nemusím, ředidlo se využívá pomocí štětce nanesením ředidla na polystyrén. Nicméně zde velmi opatrně a jemně ať se ředidlo "neprokouše" skrz polystyrén. Podotýkám, že všechny tři metody jsou velmi náročné na pach a tak je lepší tuto prácičku dělat někde v garáži, balkóně, sklepě,  terase na chalupě atd., kde je dobrá cirkulace vzduchu, nebo kde nebudete tímto zápachem nikoho omezovat.

Máme-li hotový tvar polystyrénu a jsme-li s ním spokojeni, máme základ budoucí stěny. Takto připravenou stěnu musíme něčím přichytit na sklo. Velmi dobře k tomu poslouží silikon nebo lepidlo na dlažbu. Stačí pak jen důkladně přimáčknout nechat zaschnout a pustit se do "krášlení" zadní stěny.

Na takto připravenou stěnu pak nanáším štětcem kaši, vytvořenou z vody a lepidla na dlažbu. Příprava této kaše není nikterak složitá. Do kyblíku si nalijete vodu a přidáváte lepidlo, dokud nemáte onu kaši, která by neměla být ani řidká ani hustá. Řídká Vám bude dlouho schnout a v důsledku většího odpařování vody i praskat, hustá bude dělat hrudky. Připravenou kaši nanáším ve 2-3 vrstvách vždy po zaschnutí té předchozí. Jenom podotknu,že po tomo nátěru Vám stěna patřičně ztěžkne, takže doporučuji opatrné zacházení, ať se nezlomí.

Před zaschnutím poslední vrstvy lepidla si můžete stěnu obhodit kamínky, pískem, jemnou břidlicí, fantazii se meze nekladou. Počítejte ale s velkým odpadem, protože ne vše se nakonec na stěně udrží.

Po zaschnutí poslední vrstvy si můžete stěnu také obarvit na požadovaný tón. Já k tomuto používám obyčejný Balakryl UNI mat v požadovaném odstínu a ten nanáším ve 2 vrstvách. Nic složitého. Vytvoří jakousi fólii, která funguje jako ochranný prvek, který nepropouští vodu a dají se z ní lehce odstranit i případné exkrementy po hadech. Postup jak natírat myslím vysvětlovat nemusím :o)

Další možností jak postupovat při tvorbě pozadí je možnost využit montážní pěny. Já si vždy vytvořím jakési ohrádky (třeba z polystyrénu) a do toho nastříkám montážní pěnu. Po zaschnutí krájím kuchyňským nožem na požadovaný tvar a lepím silikonem na zadní stěnu terária. Další postup je uveden výše. Lze však kombinovat polystyrém i montážní pěnu naráz.

Rozhodnete-li se někdy v budoucnu využít mého návodu, věřím, že budete max. spokojeni. Stěna splňuje veškeré předpoklady pro estetičnost i praktičnost v teráriu. Doporučuji ale pořádně prozkoumat, zda-li dobře těsní a sedí na stěně. Případné mezery a skulinky Vám mohou být na obtíž, protože zaleze-li Vám do této skulinky had, máte smůlu a budete muset část stěny (v tom lepším případě), nebo i celou stěnu "demontovat", což by díky vynaloženému úsilí i času byla věčná škoda...přeji hodně zdaru a ať nedopadnete jako slavná dvojice Pat&Mat. :o))

P.S: Dostávám od Vás mnoho dotazů jaký použít lak, když chcete zadní stěnu lakovat. Mně se velmi osvědčil silikon akrylátový speciální lak LAKSIL pro trvalý styk s pitnou vodou. Po nanesení min. dvou vrtev doporučuji ale důkladně terárium provětrat (cca 10-14dní) i se zapnutým zdrojem tepla. Je ale o cca 50Kč dražší než běžné laky.