Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velmi často se ptáte, zda-li se dá určit pohlaví hada pouze podle zraku. Jsem přesvědčený, že znalý a zkušený chovatel to již pozná, ale nelze takto pohlaví určit na 100%. Pro spolehlivé určení pohlaví je zapotřebí užovky sondovat, ale pěkně postupně:

Určení pohlaví dle zraku - jedním z kritérií je, že samec má za kloakou mnohem delší ocas než samice a samička má před kloakou jakoby "schůdek" - mezi kloakou a ocasem je malý stupínek, tak aby do kloaky mohl vniknout samcům hemipenisem snáž, kdežto u samce přechází kloaka souvisle k ocasu. Je třeba ale aby byla užovka pořádně "vyprázdněná", jinak to vždy bude vypadat na samici. Jak jsem ale zmínil výše, toto určení není nikdy 100%.

Určení pohlaví palpováním - palpace je způsob jak zjistit pohlaví u mladých a malých užovek tím, že vlastně vymačkáváme samcovy hemipenisy. V případě, že se nám objeví hemipenis jde na 100% o samečka, zbytek jsou samice. Zde je ale riziko, že sameček svůj hemipenis může zadržet (zatvrdlý hemipenis) a domněle jej pak můžeme vydávat za samičku. Nicméně je to velmi nepravděpodobné a řekněme, že zde je účinnost přesného určení 99%.

Určení pohlaví sondováním - je naprosto spolehlivý způsob, jak přesně určit pohlaví. Do kloaky se zavádí sonda (kovová tyčinka po obou stranách zakulacena) přímo k tomuto určená a v momentě, kdy je kloaka prostupná (do hloubky) na 1-3 štítky jedná se o samičku. V momentě kdy nám sonda "zajede" na 4-7 štítků jedná se o samce. Oříškem pro chovatele vzhledem k určení pohlaví může být právě hranice mezi 3-4 štítkem, ale to se stává zřídkakdy.

 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA