Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na stránce Terárium jsem se už dotkl toho, že prostředí ve kterém se bude had nacházet by mělo co nejvíce suplovat přírodní podmínky ve kterých tento had žije. Zmiňoval jsem se také o podnebí a proto je důležité opatřit hadovi nějaký zdroj světla a tepla především. Dá se to vyřešit jedním šmahem tak, že opatříte danou ubikaci žárovkou, kterou jsem já osobně zastínil hliněným květináčem (krásně se nahřeje a sálá teplo po celém teráriu), navíc je pod touto žárovkou větší teplota, takže had se může případně i nahřát. Dá se ale také vyjít z denního světla a jako zdroj tepla použít topný kámen, popř. topné kabely pod teráriem, to vše se dá opatřit na internetu, nebo v různých specializovaných prodejnách

Další nezbytnou a velmi důležitou součástí vybavení terária by měl být úkryt. Je mnoho hadů, kteří jej nepotřebují, ale užovka je opakem a úkryt pro ni může být rozhodujícím faktorem v oblasti zdraví, protože nebude stresovaná z toho, že na ni někdo pořád kouká a bude mít svůj klid. Úkryty můžete vyrobit z květináčů, použitých kokosů, dutých pařezů, dřevěných boudiček nebo si můžete opět vybrat na internetu (kde některé mají i své vyhřívání) - paleta a nabídka je opravdu velmi pestrá a široká.

Třetí a neméně důležitou součástí terária by měla být miska s vodou. Jednak proto, aby se had mohl napít (voda by proto měla být často měněná z důvody čistoty - doporučuje se voda převařená, odstátá), ale také proto, že se zde může v případě přehřátí ochladit. Proto by tato miska měla být dostatečně velká, aby splňovala tyto potřeby. Misky mohou být ze skla, plastu, hlíny, keramiky, kameniny - nabídka je znovu veliká.

Jako důležitou součást vybavení bych ještě zmínil teploměr. Já osobně jsem si vybral takové ty akvarijní, které se lepí na sklo, protože jsem nechtěl použít klasický rtuťový teploměr, z důvodu toho, že náhoda je blbec a mít v teráriu rtuť a pak mít nervy z toho co užovka a ještě to celé čistit - no nevím... Dají se ovšem sehnat i jiné skleněné teploměry, které se lepí na sklo mají v sobě i vlhkoměr, který já ale u užovky červené považuji za zbytečný.

Další vybavení terária už je čistě na vkusu daného chovatele, protože častokrát terárium supluje kus nábytku a zpravidla chceme, aby zapadlo to celkového designu pokoje. Proto se dělají různé dekorativní stěny, z kamínků, písku, PE pěny, polystyrénu, nebo se lepí krajinné tapety. Vždy by jsme ale měli především myslet na samotnou užovku a ta velmi ráda šplhá nebo prolézá různými skulinami, proto ji dopřejme nějakou vysušenou, parazitů zbavenou větev, kmen, pařez, můžeme koupit i liánu, bambus, ale také různé rostlinné sukulenty, popř. samotné rostlinky, které mohou být jak přírodní, tak umělé. Fantazii se meze nekladou. Nezapomeňte ovšem, že je zde také nutnost odklízení výkalů - proto vybavení samotného terária by mělo být také účelné i z pohledu samotného čištění terária.

Na závěr jsem si nechal problematiku substrátu - tedy často frekventovanou otázku, co použít jako podloží pro hada? Nechci a nebudu tady něco preferovat nebo zamítat, protože co chovatel to názor a zde si každý za dobu svého chovu vyzkoušel, co vyhovuje jeho svěřencům nejvíce. Já osobně mám na 2/3 terária mnohými teraristy oblíbený, ale zároveň i nenáviděný lignocel. Jde o kokosovou drť, nebo vlákna. Co jsem se tak dočetl, tak "nenávist" k tomuto substrátu pramení z toho, že krmíte-li na tomto podloží, had může některé částečky této drti pozřít a jelikož jsou tyto částečky někdy i dost ostré, mohou hadovi zevnitř ublížit. Může to pak vést k problémům se zažíváním a vyprazdňováním hada a v těch horších případech k samotnému úhynu. Tomu se dá ale krásně předejít tak, že budete hada krmit mimo terárium s tímto substrátem. Já krmím ve fauna boxu. Druhou údajnou nevýhodou je, že po namočení je tento substrát dost vlhký a může vyvolat plíseň nebo kožní problémy. Opět se tomu dá předejít tak, že jej nebudeme příliš vlhčit a zajistíme dostatečné větrání. Zmínil jsem ale, že jej mám "pouze" na 2/3 terária. Na té zbývající třetině pak mám bukové štěpky promíchané s vypraným říčním štěrkem. Dá se však použít i hrubozrnný písek, hobliny, rašelina na opačné straně se nedoporučují piliny, jelikož jsou dost prašné a jemný písek, který by se mohl dostat pod šupiny a posléze dělat problémy.